Reklama w Internecie
Google i Wikipedia

Dnia 15 stycznia (piątek) bieżącego roku mieliśmy do czynienia z 15 urodzinami największej i najpopularniejszej encyklopedii świata – Wikipedii. Jest to również jedna z częściej odwiedzanych witryn świata.

Warto również odnotować, że jej polskojęzyczne wydanie należy do dziesiątki najobszerniejszych wersji – posiada w swoich zasobach 1 152 388 artykułów (stan na 16 stycznia, 15:30).

Ciekawe dane, które prezentują nam jak ogromnymi zasobami wiedzy dysponuje Wikipedia jest poniższa infografika (z 2012 roku, źródło: webempires.org):

Wikipedia - dane o liczbie artykułów - infografika

Trzeba mieć na uwadze, że przedstawia ona jedynie dane dla anglojęzycznej Wikipedii.

Tak więc, anglojęzyczna Wikipedia to ponad 3,95 miliona artykułów, co w wersji drukowanej przełożyłoby się na 1 666 woluminów książek. Każda z nich składałaby się z 1 600 000 słów.

Zaprezentowana została również ciekawa symulacja, która obrazuje nam wprost jak obszerną wiedzą zarządza Wikipedia. Przy założeniu prędkości czytania na poziomie 300 słów na minutę, bez wykonywania żadnej przerwy (nawet na sen) przeczytanie całej anglojęzycznej Wikipedii zajęłoby 16 lat i 9 miesięcy!

Oddział Google w Polsce od 10 lat

W tym samym dniu, jednak 5 lat później w Polsce został otwarty polski oddział Google. Z tej okazji została stworzona ciekawa infografika (źródło: Google+), która w skrócie prezentuje działalność i osiągnięcia oddziału w Polsce.

Działalność Google w Polsce - infografika

Jak możemy się dowiedzieć z zaprezentowanych danych, jednym z ważniejszych celów, jakie na start postawił sobie nasz regionalny oddział to spolszczenie wszystkich usług Google oraz wdrożenie map Google.

Widzimy również, że 5 lat od otwarcia oddziału w Warszawie powstaje inicjatywa pod nazwą Internetowe Rewolucje, która wspiera polskich przedsiębiorców w działaniach internetowych. Przez kolejne lata widać coraz większe zainteresowanie i zaangażowanie się firmy w polski dobytek historyczny i kulturowy – umieszczenie fotografii lotniczych Warszawy z 1935 roku w Google Earth, wirtualna wycieczka po Wieliczce czy transmisja konkursu Chopinowskiego w portalu YouTube.

Ostatnie 10 lat w Polsce to również liczne inwestycje poczynione na naszym rynku – inwestycja w naukę młodego pokolenia i kolejne biura w innych polskich miastach.

Pozycjonowanie stron internetowych

4.3/5 - (3 votes)

Author

Paweł Nowacki

Certyfikowany specjalista SEO i SEM. Od 2010 roku działa w ekosystemie Google, najlepiej się czuje w technicznej optymalizacji witryn.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.