Optymalizacja Strony
Kompresja multimediów - strony www

Liczne obrazy na stronie internetowej w wysokiej rozdzielczości potrafią znacząco wydłużyć czas wczytywania się strony, pomimo coraz to szybszych łącz internetowych. Kompresja zdjęć pozwala na ograniczenie wielkości plików graficznych.

Dlaczego warto optymalizować obrazy?

Optymalizacja plików graficznych na stronach internetowych pozwala na znaczące zmniejszenie przesyłanych danych niezbędnych do ich pełnego załadowania. Dzięki temu strona szybciej ładuje się użytkownikom co podnosi komfort z jej korzystania jak również jest ona lepiej oceniania przez mechanizmy wyszukiwarek internetowych.

W jednym z wcześniejszych wpisów omówiliśmy narzędzie do testowania mobilności i szybkości strony od Google,  które ocenia strony pod kątem użyteczności właśnie pod kątem szybkości ich działania na komputerach oraz komórkach.

Oto podsumowanie zalet wynikających z kompresji obrazów:

  • Większy komfort użytkownika,
  • Lepsze ocena strony przez wyszukiwarki,
  • Mniejsze zużycie transferu – oszczędność na hostingu.

Zmniejszanie wagi obrazów jest jednym z elementów optymalizacji strony internetowej, która pozwala na osiąganie lepszych wyników pozycjonowania strony w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing.

Jak przygotować „lekkie” obrazy na stronę?

Niezależnie od tego czy zdjęcie jest zapisane w formacie JPG czy też PNG lub w paru innych formatach na początek warto zadbać o to, aby korzystać na stronie z rozmiarów już przystosowanych do wyświetlenia na ekranie użytkownika.

Co to oznacza? Jeżeli obraz ma być wyświetlany w ramce 550x210px to nie ma potrzeby wgrywania zdjęcia w większej rozdzielczości. Warto zawczasu przygotować taki obraz w docelowym rozmiarze, co na starcie pozwala na dużą oszczędność w rozmiarze pliku.

Właściwym etapem odciążania plików jest ich kompresja, która pozwala na zmniejszenie wagi plików przez zastosowanie odpowiednich algorytmów kompresujących (startnych lub niestratnych). Do tych celów można skorzystać m.in. z dwóch narzędzi dostępnych online:

  1. TinyPNG: link do narzędzia

TinyPNG - kompresja obrazów

  1. Kraken: link do narzędzia

Kraken.io - kompresja obrazów

Na stronach wymienionych narzędzi znajdziemy liczne przykłady, które pokazują efekty ich wykorzystania. Dla obu z nich kompresja obrazów potrafi zmniejszyć wagę plików graficznych nawet o ponad 50% bez widocznego pogorszenia ich jakości!

To ma oczywiście realne przełożenie na czasy wczytywania się stron, które nieraz posiadają kilkadziesiąt zdjęć na jednej podstronie, w tym popularne slidery. Przez to takie strony potrafią ważyć nieraz ponad 2,5Mb. Po zastosowaniu kompresji całkowita ich waga może spaść nawet do 1,2Mb. O wpływie szybkości strony na jej pozycje pisaliśmy tutaj. W jednym z artykułów wspomnieliśmy również, że każda sekunda wczytywania się strony ma wpływ na współczynnik konwersji. Po 3-5 sekundach gwałtownie maleje liczba realizowanych konwersji.

Pozycjonowanie stron internetowych

4.3/5 - (6 votes)

Author

Paweł Nowacki

Certyfikowany specjalista SEO i SEM. Od 2010 roku działa w ekosystemie Google, najlepiej się czuje w technicznej optymalizacji witryn.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.